Hledáme vojáky, kteří sloužili vojnu v Žamberku v roce 1984 až 1986 - web pro nalezení kolegů vojáků, kteří byli na vojně
u VÚ 3607 (dříve VÚ 8228), 17. dělostřelecký oddíl, 7. dělostřelecká divize, 71. kanonová dělostřelecká brigáda, Orlická kasárna
Aktuality, jak byl kdo kdy nalezen: http://orlicke-kasarny-zamberk.blog.cz/1301/aktuality


Navštivte i naše stránky na Facebooku https://www.facebook.com/orlicke.kasarny.zamberk,
jsou přístupné volně, není k tomu potřeba mít registraci, najdete tam i jiné informace, fotky a zajímavosti než na tomto webu.

Tatra 813 8x8 kolos

6. ledna 2013 v 14:01 | Miloš |  Vojenská technika
Tatra 813 je speciální těžký terénní nákladní automobil, vyráběný v letech 1967 až 1982 v tehdejším Československu. Základním představitelem této typové řady je především vojenská verze 8x8 kolos, která je schopná tahat přívěsy až do celkové hmotnosti 100 tun. Vyráběly se však i civilní verze 6x6, případně 4x4.


Podvozek a řízení
Základ vozidel tvoří pro Tatru typický podvozek Tatra - concept s centrální nosnou rourou. Odpružení je vpředu i vzadu listovými péry.
Kvůli snížení namáhání celého pohonného systému jsou vozy vybaveny kolovými redukcemi. Celý podvozek skrývá celkem 7 čelních diferenciálů. U této typové řady výrobce používal výhradně jednomontáž pneumatik na všech nápravách. U verze 8x8 kolos nejde vypínat pohon předních náprav. Díky tomu je vozidlo schopno překonat příkop široký až 1,5 metru, může zdolávat kolmé překážky do výšky až 60 centimetrů a jezdit s bočním náklonem až 30°. Tyto parametry nepřekonal žádný ze současníků, dokonce ani následující model T815.
Každé vozidlo vyrobené pro armádu bylo vybaveno centrálním dofukováním pneumatik, které může pracovat i za jízdy. Dofukování ovládá řidič z kabiny otevřením ventilu pro každé kolo. Centrální dofukování má svůj význam při jízdě v těžkém terénu, kde se často mění povrch, ale zejména v boji, když dojde k průstřelům pneumatik. V tom případě je možno pokračovat v jízdě a není potřeba měnit ihned celé kolo. Kompresor centrálního dofukování zvládá každé kolo při maximálním průstřelu 12 nábojů z nepřátelského samopalu ještě dofukovat, aniž by začala pneumatika zmenšovat objem. Řízení, které zabezpečuje natáčení obou předních náprav a je vybaveno kapalinovým posilovačem.

Pohonná jednotka
Pohonnou jednotkou je naftový, vzduchem chlazený vidlicový dvanáctiválec s přímým vstřikem paliva. Vrtání 120 mm, zdvih 130 mm, celkový objem válců 17 640 cm3. Maximální výkon je 190 kW (260 koní). Ventilový rozvod je typu OHV s jednou vačkovou hřídelí pro všechny válce. Maximální kroutící moment je 990,5 Nm při 1 300 otáčkách za minutu. Základní spotřeba se pohybuje okolo 44 litrů nafty na 100 km. Chlazení zabezpečuje jeden ventilátor, který je schopen ochladit motor i při plném zatížení. Činnost ventilátoru je ovládána kapalinovou spojkou, která společně s termostatem řídí otáčky ventilátoru. Aby bylo možno motor nastartovat i při velmi nízkých teplotách, je vybaven dvěma startéry a motor je možno před startem nahřívat i nezávislým naftovým topením.

Spojka a převodovka
Spojka je trojkotoučová s posilovačem, aby se zmenšila síla potřebná k sešlápnutí pedálu. Motor s převodovkou je spojen kloubovou hřídelí se spojkou. Převodovka je pětistupňová, druhý až pátý převodový stupeň je jištěn tzv. blokovanou synchronizací a navíc je vybavena dvoustupňovým předřazeným převodem, takže celkový počet převodových stupňů je deset. Přídavná převodovka se ovládá elektropneumaticky s předvoličem na řadicí páce.

Brzdy
Provozní brzdy jsou bubnové, vzduchotlaké, umístěné v kolech. Brzdový systém je tvořen třemi nezávislými okruhy: okruhem předních, zadních náprav a okruhem brzd přívěsu. Bubnová parkovací brzda je umístěna na přídavné převodovce. Vozidlo je vybaveno i odlehčovací motorovou brzdou.

Kabina
Do kabiny se vejde sedm osob včetně řidiče. Mezi předními sedadly je umístěn motor, který je tepelně a zvukově izolován. Kabina je vybavena nezávislým naftovým topením. Ve střeše je jeden nebo dva kruhové průlezy.

Celkem bylo vyrobeno 11 751 vozů tohoto typu. Vozy T 813 byly úspěšně vyváženy například do bývalé NDR, Rumunska a Indie.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Svoboda Zdeněk Svoboda | E-mail | Web | 13. května 2014 v 15:34

Rád bych někdy v tomto vojenském vozidle seděl :)

2 Miloš Dvořáček Miloš Dvořáček | 14. května 2014 v 13:53

To by se snad dalo zařídit :-)

3 Suky Suky | E-mail | 20. května 2016 v 22:01

Rad bych si koupil jizdu v takove krasce.

4 orlicke-kasarny-zamberk orlicke-kasarny-zamberk | 20. května 2016 v 22:11
5 orlicke-kasarny-zamberk orlicke-kasarny-zamberk | E-mail | 7. října 2017 v 16:20

Ahoj, protože se u všech článků místo komentářů objevuje denně spousta spamů, byl jsem nucen dočasně omezit přidávání komentářů přímo. Pokud budeš chtít jakýkoliv článek okomentovat, napiš na e-mail milos.mobil zavináč centrum tečka cz. Prosím o uvedení článku, kterého se komentář týká.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
Žamberk náměstí webcam - webová online kamera: http://kamery.ttnet.cz/online.php?cam=zbknam&online=1