Hledáme vojáky, kteří sloužili vojnu v Žamberku v roce 1984 až 1986 - web pro nalezení kolegů vojáků, kteří byli na vojně
u VÚ 3607 (dříve VÚ 8228), 17. dělostřelecký oddíl, 7. dělostřelecká divize, 71. kanonová dělostřelecká brigáda, Orlická kasárna
Aktuality, jak byl kdo kdy nalezen: http://orlicke-kasarny-zamberk.blog.cz/1301/aktuality


Navštivte i naše stránky na Facebooku https://www.facebook.com/orlicke.kasarny.zamberk,
jsou přístupné volně, není k tomu potřeba mít registraci, najdete tam i jiné informace, fotky a zajímavosti než na tomto webu.

Tatra 813 8x8 kolos

6. ledna 2013 v 14:01 | Miloš |  Vojenská technika
Tatra 813 je speciální těžký terénní nákladní automobil, vyráběný v letech 1967 až 1982 v tehdejším Československu. Základním představitelem této typové řady je především vojenská verze 8x8 kolos, která je schopná tahat přívěsy až do celkové hmotnosti 100 tun. Vyráběly se však i civilní verze 6x6, případně 4x4.


Podvozek a řízení
Základ vozidel tvoří pro Tatru typický podvozek Tatra - concept s centrální nosnou rourou. Odpružení je vpředu i vzadu listovými péry.
Kvůli snížení namáhání celého pohonného systému jsou vozy vybaveny kolovými redukcemi. Celý podvozek skrývá celkem 7 čelních diferenciálů. U této typové řady výrobce používal výhradně jednomontáž pneumatik na všech nápravách. U verze 8x8 kolos nejde vypínat pohon předních náprav. Díky tomu je vozidlo schopno překonat příkop široký až 1,5 metru, může zdolávat kolmé překážky do výšky až 60 centimetrů a jezdit s bočním náklonem až 30°. Tyto parametry nepřekonal žádný ze současníků, dokonce ani následující model T815.
Každé vozidlo vyrobené pro armádu bylo vybaveno centrálním dofukováním pneumatik, které může pracovat i za jízdy. Dofukování ovládá řidič z kabiny otevřením ventilu pro každé kolo. Centrální dofukování má svůj význam při jízdě v těžkém terénu, kde se často mění povrch, ale zejména v boji, když dojde k průstřelům pneumatik. V tom případě je možno pokračovat v jízdě a není potřeba měnit ihned celé kolo. Kompresor centrálního dofukování zvládá každé kolo při maximálním průstřelu 12 nábojů z nepřátelského samopalu ještě dofukovat, aniž by začala pneumatika zmenšovat objem. Řízení, které zabezpečuje natáčení obou předních náprav a je vybaveno kapalinovým posilovačem.

Pohonná jednotka
Pohonnou jednotkou je naftový, vzduchem chlazený vidlicový dvanáctiválec s přímým vstřikem paliva. Vrtání 120 mm, zdvih 130 mm, celkový objem válců 17 640 cm3. Maximální výkon je 190 kW (260 koní). Ventilový rozvod je typu OHV s jednou vačkovou hřídelí pro všechny válce. Maximální kroutící moment je 990,5 Nm při 1 300 otáčkách za minutu. Základní spotřeba se pohybuje okolo 44 litrů nafty na 100 km. Chlazení zabezpečuje jeden ventilátor, který je schopen ochladit motor i při plném zatížení. Činnost ventilátoru je ovládána kapalinovou spojkou, která společně s termostatem řídí otáčky ventilátoru. Aby bylo možno motor nastartovat i při velmi nízkých teplotách, je vybaven dvěma startéry a motor je možno před startem nahřívat i nezávislým naftovým topením.

Spojka a převodovka
Spojka je trojkotoučová s posilovačem, aby se zmenšila síla potřebná k sešlápnutí pedálu. Motor s převodovkou je spojen kloubovou hřídelí se spojkou. Převodovka je pětistupňová, druhý až pátý převodový stupeň je jištěn tzv. blokovanou synchronizací a navíc je vybavena dvoustupňovým předřazeným převodem, takže celkový počet převodových stupňů je deset. Přídavná převodovka se ovládá elektropneumaticky s předvoličem na řadicí páce.

Brzdy
Provozní brzdy jsou bubnové, vzduchotlaké, umístěné v kolech. Brzdový systém je tvořen třemi nezávislými okruhy: okruhem předních, zadních náprav a okruhem brzd přívěsu. Bubnová parkovací brzda je umístěna na přídavné převodovce. Vozidlo je vybaveno i odlehčovací motorovou brzdou.

Kabina
Do kabiny se vejde sedm osob včetně řidiče. Mezi předními sedadly je umístěn motor, který je tepelně a zvukově izolován. Kabina je vybavena nezávislým naftovým topením. Ve střeše je jeden nebo dva kruhové průlezy.

Celkem bylo vyrobeno 11 751 vozů tohoto typu. Vozy T 813 byly úspěšně vyváženy například do bývalé NDR, Rumunska a Indie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Svoboda Zdeněk Svoboda | E-mail | Web | 13. května 2014 v 15:34 | Reagovat

Rád bych někdy v tomto vojenském vozidle seděl :)

2 Miloš Dvořáček Miloš Dvořáček | 14. května 2014 v 13:53 | Reagovat

To by se snad dalo zařídit :-)

3 Suky Suky | E-mail | 20. května 2016 v 22:01 | Reagovat

Rad bych si koupil jizdu v takove krasce.

4 orlicke-kasarny-zamberk orlicke-kasarny-zamberk | 20. května 2016 v 22:11 | Reagovat

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Žamberk náměstí webcam - webová online kamera: http://kamery.ttnet.cz/online.php?cam=zbknam&online=1