Hledáme vojáky, kteří sloužili vojnu v Žamberku v roce 1984 až 1986 - web pro nalezení kolegů vojáků, kteří byli na vojně
u VÚ 3607 (dříve VÚ 8228), 17. dělostřelecký oddíl, 7. dělostřelecká divize, 71. kanonová dělostřelecká brigáda, Orlická kasárna
Aktuality, jak byl kdo kdy nalezen: http://orlicke-kasarny-zamberk.blog.cz/1301/aktuality


Navštivte i naše stránky na Facebooku https://www.facebook.com/orlicke.kasarny.zamberk,
jsou přístupné volně, není k tomu potřeba mít registraci, najdete tam i jiné informace, fotky a zajímavosti než na tomto webu.

Minomet 2S4 Tjulpan

13. ledna 2013 v 11:02 | Miloš |  Vojenská technika
2S4 Tjulpan byl největší a nejtěžší samohybný minomet, který kdy nějaká armáda používala.


V sovětské armádě se používal pod označením SM-240 (2S4) a na západě jej znali jako M-1975. 2S4 Tjulpan se skládal z upraveného pásového vozidla GMZ, které sloužilo především jako pokladač min, na něž konstruktéři nainstalovali těžký zezadu nabíjený minomet M-240 ráže 240 mm. V transportní poloze ležela hlaveň na korbě, před střelbou posádka hlaveň vyklopila pomocí dálkového ovládání za záď vozidla, kde se opřel o svou základnu. Minomet mohl pálit v balistickém úhlu 45 až 80 stupňů a 8 stupňů do každé strany. Posádku tvořilo pět mužů, řidič seděl vpředu vlevo vedle motoru, velitel měl sedačku za řidičem a k dispozici měl vysouvací pozorovací kupoli s protiletadlovým kulometem ráže 12,7 mm. Zbytek osádky byl v zadní části, kde se nacházela i munice do minometu.

Minometné granáty vytahovala obsluha z vnitřku vozidla pomocí jeřábu, nabíjení bylo automatické a probíhalo podobně jako u klasických děl zezadu. Minomet vystřeloval 130 kg granáty F-864, přičemž minimální dostřel činil 800 m a maximální skoro 10 km. Používaly se však i granáty se zvýšeným doletem, které létaly do vzdálenosti až 20 km a vyráběly se i typy s chemickými i jadernými hlavicemi. Během čečenské války byly zaznamenány v městských oblastech i útoky protibetonovými granáty a také laserově naváděnými projektily.

2S4 Tjulpan se dostal mimo Sovětský svaz do výzbroje pouze dalších dvou armád, a to československé a syrské.
V Československu sloužily jen 4 kusy v letech 1985 až 1991 v Žamberku. Syrská armáda nyní používá 2S4 Tjulpan k vraždění civilistů a vzbouřenců, například v Homsu pobořila celé čtvrti i pomocí 240 mm minometných granátů. Sovětská armáda tyto minomety kromě Čečenska použila i v Afghánistánu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Žamberk náměstí webcam - webová online kamera: http://kamery.ttnet.cz/online.php?cam=zbknam&online=1