Hledáme vojáky, kteří sloužili vojnu v Žamberku v roce 1984 až 1986 - web pro nalezení kolegů vojáků, kteří byli na vojně
u VÚ 3607 (dříve VÚ 8228), 17. dělostřelecký oddíl, 7. dělostřelecká divize, 71. kanonová dělostřelecká brigáda, Orlická kasárna
Aktuality, jak byl kdo kdy nalezen: http://orlicke-kasarny-zamberk.blog.cz/1301/aktuality


Navštivte i naše stránky na Facebooku https://www.facebook.com/orlicke.kasarny.zamberk,
jsou přístupné volně, není k tomu potřeba mít registraci, najdete tam i jiné informace, fotky a zajímavosti než na tomto webu.

Minomet 2S4 Tjulpan

13. ledna 2013 v 11:02 | Miloš |  Vojenská technika
2S4 Tjulpan byl největší a nejtěžší samohybný minomet, který kdy nějaká armáda používala.


V sovětské armádě se používal pod označením SM-240 (2S4) a na západě jej znali jako M-1975. 2S4 Tjulpan se skládal z upraveného pásového vozidla GMZ, které sloužilo především jako pokladač min, na něž konstruktéři nainstalovali těžký zezadu nabíjený minomet M-240 ráže 240 mm. V transportní poloze ležela hlaveň na korbě, před střelbou posádka hlaveň vyklopila pomocí dálkového ovládání za záď vozidla, kde se opřel o svou základnu. Minomet mohl pálit v balistickém úhlu 45 až 80 stupňů a 8 stupňů do každé strany. Posádku tvořilo pět mužů, řidič seděl vpředu vlevo vedle motoru, velitel měl sedačku za řidičem a k dispozici měl vysouvací pozorovací kupoli s protiletadlovým kulometem ráže 12,7 mm. Zbytek osádky byl v zadní části, kde se nacházela i munice do minometu.

Minometné granáty vytahovala obsluha z vnitřku vozidla pomocí jeřábu, nabíjení bylo automatické a probíhalo podobně jako u klasických děl zezadu. Minomet vystřeloval 130 kg granáty F-864, přičemž minimální dostřel činil 800 m a maximální skoro 10 km. Používaly se však i granáty se zvýšeným doletem, které létaly do vzdálenosti až 20 km a vyráběly se i typy s chemickými i jadernými hlavicemi. Během čečenské války byly zaznamenány v městských oblastech i útoky protibetonovými granáty a také laserově naváděnými projektily.

2S4 Tjulpan se dostal mimo Sovětský svaz do výzbroje pouze dalších dvou armád, a to československé a syrské.
V Československu sloužily jen 4 kusy v letech 1985 až 1991 v Žamberku. Syrská armáda nyní používá 2S4 Tjulpan k vraždění civilistů a vzbouřenců, například v Homsu pobořila celé čtvrti i pomocí 240 mm minometných granátů. Sovětská armáda tyto minomety kromě Čečenska použila i v Afghánistánu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Žamberk náměstí webcam - webová online kamera: http://kamery.ttnet.cz/online.php?cam=zbknam&online=1