Hledáme vojáky, kteří sloužili vojnu v Žamberku v roce 1984 až 1986 - web pro nalezení kolegů vojáků, kteří byli na vojně
u VÚ 3607 (dříve VÚ 8228), 17. dělostřelecký oddíl, 7. dělostřelecká divize, 71. kanonová dělostřelecká brigáda, Orlická kasárna
Aktuality, jak byl kdo kdy nalezen: http://orlicke-kasarny-zamberk.blog.cz/1301/aktuality


Navštivte i naše stránky na Facebooku https://www.facebook.com/orlicke.kasarny.zamberk,
jsou přístupné volně, není k tomu potřeba mít registraci, najdete tam i jiné informace, fotky a zajímavosti než na tomto webu.

Dělo M-46 ráže 130 mm

6. ledna 2013 v 14:23 | Miloš |  Vojenská technika
130 mm kanón M-46 je určen k boji s nepřátelským dělostřelectvem, s tanky, k ničení obranných objektů a jiných odolných objektů polního typu, Kanón se přepravuje v závěsu za těžkými terénními tahači.


Hlavní technické údaje:
Ráže: 130 mm
Největší počáteční rychlost střely: 930 m/s
Max. dostřel: 27150 m
Max. náměr: 45°
Délka kanónu: v pochodové poloze 11,73 m
Délka hlavně: 7,6 m
Délka zákluzu: 1,25 m
Šířka kanónu: 2,45 m v pochodové poloze
Výška kanónu: 2,55 m v pochodové poloze
Hmotnost kanónu: v bojové poloze 7700 kg, v pochodové poloze 8450 kg
Počet obsluhy: 9 osob
Hmotnost náboje: 33,4 kg
Rychlost palby: 6 nábojů za minutu
Náboje: tříštivé granáty, náboje s raketovým pohonem, kouřové, osvětlovací a protipancéřové

Jedná se o polní dělo, vyznačující se dlouhou, štíhlou věží s cylindrickou perforovanou úsťovou brzdou a hydropneumatickým tlumičem nacházejícím se pod a nad hlavní. Dělo má ruční ovládání, používá dělenou munici a je vybaveno aktivním nebo pasivním zaměřovačem. Samotná zbraň je umístěna na jednonápravovém podvozku, při přepravě je vybavena druhou pomocnou nápravou. Obsluha je chráněna pouze zepředu čelním štítem o tloušťce 7 mm.
Velkou předností zbraně je možnost nepřímé střelby na velkou vzdálenost (až 27,5 km) s velkou úsťovou rychlostí. Má také velmi dobrý účinek při přímé protitankové střelbě. Dělo bylo poprvé předvedeno veřejnosti v květnu 1954 a v NATO bylo známé jako M1954. Od roku 1978, po zavedení do výzbroje dalších děl schopných střílet jadernou munici bylo dělo postupně vyřazováno a prodávané do dalších zemí. Dělo bylo vyráběno i v Číně pod označením Type 59.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Žamberk náměstí webcam - webová online kamera: http://kamery.ttnet.cz/online.php?cam=zbknam&online=1